top of page

Sıkça Sorulan Sorular

Ne zaman klinik psikoloğa gitmeliyim?

Hayatta zaman zaman kendinizi anlamakta ve baş etmekte zorlandığınız durumlar içerisinde bulabilirsiniz. Bir yakının kaybı, travmatik yaşantılar, ekonomik durumdaki değişiklikler, iş ve kariyer hayatındaki problemler, aile içi veya romantik ilişkilerde yaşanan problemler…vb gibi durumlar kişinin hayatında yoğun stresse neden olan ve baş etme mekanizmalarına zarar veren unsurlardan bazılarıdır. Böyle durumlarda, kendi yaşantılarınıza yönelik iç görü geliştirerek var olan mekanizmalarınızı güçlendirmek ve yeni baş etme yolları keşfetmek üzere psikoterapi hizmetine başvurabilirsiniz.

Terapiye başlamak için doğru bir zaman var mıdır?

Terapiye başlamak için en doğru zaman, sizin içinizde buna yönelik bir istek oluştuğu andır. Çoğu insan terapiye, kriz anlarında son noktaya geldiğinde başvurulması gerektiği şeklinde yanlış bir inanca sahip. Halbuki sadece sorunlarınızı çözmek için değil, kendinizi tanımak ve kendi yaşantılarınıza yönelik iç görü oluşturarak hayatınızda genel bir iyi oluşu amaçladığınız için de psikoterapi hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Psikiyatr, psikolog ve klinik psikolog arasındaki fark nedir?

Psikiyatr, üniversitelerin tıp fakültesinden mezun olmuş ve psikiyatri dalında uzmanlaşmış kişilere verilen unvandır. Psikolog ise üniversitelerin sosyal bilimler veya fen-edebiyat fakültelerinden mezun olan kişilere verilen unvandır. Psikologlar çeşitli sektörlerde, çalıştıkları kurumun görev tanımları çerçevesinde, psikolojik değerlendirme ve görüşme yapabilirler. Klinik psikolog ise, psikolojinin klinik dalında yüksek lisans yaparak uzmanlaşan ve uygun tedavi planlamaları yürüterek göre psikoterapi hizmeti sağlayan meslek mensuplarına verilen unvandır. Klinik psikoloğunuz ilaç yazamaz, fakat tedavi planlamanız sırasında ilaca ihtiyaç duyulabileceğini düşünürse psikiyatr yönlendirmesi yaparak, psikoterapinizin eşliğinde ilaç kullanımınız için gerekli yönlendirmeleri yapar.

Terapistimle konuştuklarım gizli kalır mı?

Psikoterapi, size empati ve yargılardan arınmış bir koşulsuz kabul ortamı sunar. Burada terapistinize emanet ettiğiniz yaşam öykünüz, terapistiniz ile  aranızda gizli kalır ve görüşmelerinize yönelik seans notları, kayıtları…vs terapistiniz tarafından, etik kurallar çerçevesinde özenle muhafaza edilir. Psikoterapide gizlilik ilkesinin bozulacağı istisnai durumlar, danışanın kendisine ya da bir başkasına zarar verme ihtimalinin bulunduğu durumlar ve suç durumlarıdır. Böyle bir durum tespit edildiğinde, terapistiniz gizliliğin korunamayacağına yönelik sizi bilgilendirir ve bilgileri kimlerle paylaşacağını size aktarır.

İlaç mı kullanmalıyım yoksa terapiye mi başlamalıyım?

Son yıllarda yapılan bir çok araştırma, psikoterapi ve ilaç kullanımının , ruhsal problemlerin tedavisinde aynı derecede etkili olduğunu, hatta çoğu bozuklukta psikoterapinin daha etkili olduğunu açıkça gösteriyor. İlaç kullanımı kişilere daha pratik gözükse de, çoğu zaman ilaçların oluşturduğu yan etkiler kişilerin hayatını oldukça olumsuz etkileyebiliyor (uyku problemleri, kilo alımı, cinsel problemler..vb gibi). Bu yüzden önerilen ideal yol, öncelikle psikoterapi hizmetine başvurmanızdır. Klinik psikoloğunuz, gerekli gördüğü takdirde , terapi sürecinizi desteklemek amacıyla ilaç için gerekli yönlendirmeleri yapacaktır.

bottom of page